Kritiske PHP-sikkerhedshuller er lukket

Sikkerhedsopdatering · 22. oktober 2026

Alle vores webhoteller er sikkerhedsopdateret

Onsdag den 21. oktober 2026 blev der offentliggjort to kritiske sikkerhedshuller i PHP, som er den teknologi, mange hjemmesider, herunder WordPress, benytter.

Sikkerhedshullerne kunne potentielt give uvedkommende mulighed for at afvikle skadelig kode på en server.

Vi er klar over, at situationen har skabt bekymring hos flere af vores kunder. Derfor vil vi gerne fortælle, hvad der er sket, og hvad vi har gjort for at sikre hjemmesiderne.

Alle webhoteller er nu sikkerhedsopdateret

Vores hostingpartner, Curanet, reagerede hurtigt på situationen og implementerede allerede den 21. oktober midlertidige sikkerhedsforanstaltninger for at reducere risikoen for angreb.

Da de officielle sikkerhedsrettelser blev tilgængelige, blev de testet og installeret på webhotellerne.

Torsdag den 22. oktober kl. 04.00 bekræftede Curanet, at alle webhoteller var opdateret, og at sikkerhedsrettelserne var kontrolleret og verificeret.

Det betyder, at de to kendte PHP-sikkerhedshuller nu er lukket på samtlige webhoteller hos Eksakte.

Opdateringerne er gennemført uden nedetid på vores kunders hjemmesider.

‍

Hvorfor viser min server stadig den gamle PHP-version?

Selvom sikkerhedshullerne er lukket, kan serveren stadig vise det samme PHP-versionsnummer som tidligere.

Det skyldes, at sikkerhedsrettelserne er installeret direkte i den eksisterende PHP-version. Denne metode kaldes backporting og betyder, at sikkerhedsproblemer kan løses uden at opgradere til en helt ny PHP-version.

Et uændret versionsnummer betyder derfor ikke nødvendigvis, at serveren mangler sikkerhedsopdateringer.

Vores hostingpartner har bekræftet, at de relevante sikkerhedsrettelser er installeret og verificeret på alle vores webhoteller.

Vil du vide mere om PHP-sikkerhedsopdateringerne, og hvorfor versionsnummeret ikke nødvendigvis ændrer sig? Læs den tekniske forklaring fra vores hostingpartner, team.blue.

‍

Hvad har vi gjort hos Eksakte?

Ud over sikkerhedsopdateringerne på serverne har vi hos Eksakte også gennemført ekstra sikkerhedsarbejde for vores kunder med en WordPress-sikkerhedspakke.

Kunder med en sikkerhedspakke:
Vi har opdateret WordPress, temaer og plugins til de nyeste tilgængelige versioner.

Kunder med Sikkerhedspakke 2 og 3:
Disse hjemmesider er desuden blevet sikkerhedsscannet automatisk, og der er ikke fundet noget mistænkeligt.

Vi har på nuværende tidspunkt heller ikke kendskab til hjemmesider hos vores kunder, der er blevet kompromitteret som følge af de to PHP-sikkerhedshuller.

‍

Hvad skal du som kunde gøre?

Har du et webhotel hos Eksakte, behøver du ikke selv foretage dig noget i forhold til de konkrete PHP-sikkerhedshuller. De nødvendige sikkerhedsrettelser er allerede installeret på dit webhotel.

Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at sikkerheden på en WordPress-hjemmeside ikke kun afhænger af serveren. WordPress, temaer og plugins skal også holdes opdateret, og det er en god idé løbende at kontrollere hjemmesiden for sikkerhedsproblemer.

Har du ikke allerede en sikkerhedspakke hos os, anbefaler vi, at du kontakter os. Så kan vi tage en snak om, hvordan vi bedst sikrer din hjemmeside her og nu, og hvordan vi kan hjælpe dig med at holde den sikker fremover.

‍

Læs mere om vores WordPress-sikkerhedspakker

Læs mere om vores WordPress-sikkerhedspakker, og hvordan vi hjælper med at holde din hjemmeside sikker.

‍

Har du spørgsmål?

Vi forstår godt, hvis du har spørgsmål eller er bekymret for sikkerheden på din hjemmeside.

Du er altid velkommen til at kontakte os på support@eksakte.dk eller telefon 70 20 77 30, så hjælper vi dig videre.